
25 lut Egzekucja poleceń to podstawa
Wybór odpowiedniego brokera nie jest łatwy. Na rynku działa wielu brokerów i każdy z nich ma atrakcyjną stronę rejestracyjną. Nawet, jeśli skorzystałeś z porad zwartych w tym artykule i zdecydowałeś się na brokera, który posiada licencję, w dalszym ciągu masz szeroki wybór. O czym musisz pomyśleć zanim zdecydujesz się na otwarcie konta?
Egzekucja poleceń
O co chodzi? Gdy widzisz określoną cenę pary walut na monitorze i klikniesz w przycisk zakupu lub sprzedaży walut, Twoje polecenie powinno zostać zrealizowane natychmiast. Brzmi prosto, prawda? To powinno tak wyglądać, jednak u niektórych brokerów, nie zawsze kliknięcie oznacza zakup lub sprzedaż przy cenie, którą widziałeś na ekranie. Wielu brokerów bez licencji w ten sposób oszukuje klientów i opóźnia zawarcie transakcji.
O wiele częściej jednak brokerzy stosują inny trick. Twoja transakcja nie zostaje wykonana, a otrzymujesz komunikat, że wystąpił jakiś błąd i musisz spróbować ponownie. Gdy próbujesz ponownie, cena może już nie być taka sama, może być niekorzystna, albo broker będzie wysyłał informacje o błędach do chwili, aż cena będzie dla Ciebie niekorzystna. To samo tyczy się poleceń warunkowych. Egzekucja poleceń stop-loss lub sprzedaży przy określonym poziomie zysku nie jest realizowana na czas i zgodnie z przyjętymi przez Ciebie poziomami.
Nie zawsze można winić za taki stan rzeczy brokera, ale są lepsi i gorsi brokerzy.
Żaden broker nie może pochwalić się idealną egzekucją poleceń. Nawet najlepsi brokerzy z największą płynnością mogą czasem nawalić. Wynika to najczęściej z ekstremalnych warunków na rynku, na przykład tuż po ogłoszeniu ważnych danych dla rynku pracy w USA. Nie ma sensu winić w takiej sytuacji brokera.
Dane o egzekucji zleceń
Warunki na rynku mogą być ekstremalne, ale są tak samo ekstremalne dla każdego brokera na rynku. Tak więc niektórzy brokerzy są lepsi od innych, a różnice między brokerami mogą być ogromne. Niektórzy brokerzy publikują dane o jakości egzekucji zleceń.
Jeśli jakiś broker nie publikuje takich danych, możesz go najzwyczajniej poprosić o udostępnienie Ci takiej informacji. Pamiętaj, to Ty jesteś klientem i masz prawo dostępu do takiej informacji zanim powierzysz brokerowi swoje pieniądze i zaufanie. Jeżeli broker wykręca się od udostępnienia tych danych, „zasięgnij języka” po internetowych forach i recenzjach brokerów na stronach o rynku forex. Miej jednak na uwadze, że niektóre recenzje brokerów nie są do końca wiarygodne.
Pamiętaj także, że niektórzy wydawcy stron internetowych nie informują otwarcie o swoich stosunkach z danych brokerem. Tak więc czasami mogą kolorować współpracujących z ich witryną brokerów, a wydawać słabe opinie konkurencji. Jeżeli po stronach internetowych w komentarzach pod recenzjami brokerów nie znajdujesz pojedynczego klienta, który korzysta z brokera, jakim się interesujesz, może to być wystarczającą recenzja dla takiego brokera.