
27 sty Fałszywe przełamania linii wsparcia i oporu
Otwierasz pozycję powyżej aktualnego zakresu trendu, aby załapać się na przełamanie. Zakupiona para walut wyłamuje się z trendu, ale nie za wysoko, zamiast tego wraca do zakresu trendu, spada nieco niżej i osiąga Twój punkt stop-loss. Następnie szybuje w górę, ponownie wyłamuje się z trendu – ale tym razem z całą mocą – i osiąga znacznie wyższy poziom niż poprzednio – osiągając lub nawet przekraczając wybrany przez ciebie moment zamknięcia pozycji – skasowania zysku z inwestycji.
Znasz taki scenariusz? Dla wielu zwłaszcza początkujących inwestorów, ten scenariusz jest nawet za dobrze znany. Jak sobie radzić z taką sytuacją? Odpowiedzi są różne, ale z całą pewnością można pewnych rzeczy nie robić.
Scenariusz opisany wyżej może przydarzyć się także w drugą stronę – w sytuacji, gdy otwierasz krótka pozycję na wyłamaniu z trendu, aby przekonać się dotkliwie, że to tylko fałszywe przełamanie w dół trendu i twoja krótka pozycja okaże się trafna tylko na chwilę.
Oto kilka pytań, które należy sobie zadać:
Zakres: Czy para rzeczywiście znajdowała się w wyraźnym trendzie? Jaki był zakres trendu? Być może decyzja o otwarciu pozycji została podjęta w oparciu o błędną interpretację zasięgu danego trendu?
Bezpieczny dystans: Czy Twoja pozycja znajdowała się wystarczająco daleko od zakresu trendu? Być może trafiłeś na mały dołek przy małym ruchu na rynku, po którym nastąpiła korekta.
Kanał?: Czy dana para porusza się w trendzie zwyżkowych, czy dołującym? Być może spoglądałeś na zbyt płaski zakres trendu, podczas gdy dana para poruszała się w znacznie wyższym lub niższym paśmie trendu (Dużo informacji o analizie wykresów zawartych jest w tym artykule).
Większy obraz: Czy wyłamanie zbiegało się z trendem długoterminowym, czy też kierowało się w przeciwnym kierunku? Jeżeli to było odbicie w przeciwnym kierunku, sytuacja jest nieco trudniejsza do przeanalizowania.
Po sprawdzeniu wymienionych wyżej aspektów rozpoczętej inwestycji, w dalszym ciągu jesteś przekonany, że podjąłeś właściwą decyzję? Cóż, tak bywa i to w wielu przypadkach.
Pierwsze przełamanie nie jest prawdziwe
W wielu sytuacjach nowy poziom jest testowany na krótko przed prawdziwym przełamaniem i zmiana kierunku. W celu zabezpieczenia się przed fałszywymi przełamaniami dobrym rozwiązaniem jest otwieranie mniejszych pozycji. Takie podejście w znaczący sposób ograniczy potencjalne straty.
Drugie przełamanie ma o wiele większe szanse na powodzenie i otwieranie większych pozycji na tym etapie ma o wiele większy sens. Oczywiście jak przy każdej inwestycji – decyzję podejmuj rozważnie!
Czego nie powinieneś robić? NIE zmieniaj przyjętego poziomu punktów stop-loss
Twój sygnał może oznaczać fałszywe przełamanie, za którym w ślad nie pójdzie żaden ruch na rynku. W takiej sytuacji Twoje straty mogą okazać się większe niż się spodziewałeś. A nawet jeśli raz fałszywe przełamanie przyniesie Ci zysk, może wyrobić w Tobie złe nawyki inwestycyjne, które będą furtką do poniesienia dużych strat w przyszłości.