Nie obwiniaj brokera

Nie obwiniaj brokera

Czasami obwinianie brokera jest po prostu wygodne – nie wypala Twoja inwestycja, a Ty obwiniasz brokera o to, że sam wszedł na rynek, aby zmienić sytuację Twojej inwestycji i wyeliminować Cię z rynku. Próbujesz zamknąć inwestycje, gdy na rynku jest duży ruch i obwiniasz brokera o zawieszenie platformy, które miało Cię powstrzymać przed zgarnięciem zysku ze swojej inwestycji. Wpłaciłeś do brokera pieniądze i dałeś mu kredyt zaufania, ale odchodzisz z pustymi rękoma oraz zniesmaczony. Ale zanim zaczniesz narzekać, jak typowy Polak, możesz zrobić parę rzeczy, a być może nie będziesz musiał narzekać już wcale.

Oczywiście w niektórych przypadkach możesz mieć rację. Na rynku są i tacy brokerzy, który wabią wielkimi bonusami, a następnie Twój depozyt zamieniają dzięki różnym sztuczkom w swój zysk, a Ciebie puszczają ze skarpetkami.

Jeżeli jednak inwestujesz u brokera, który nie posiada platformy ECN / STP, nie powinieneś się bać oszustwa. Tacy brokerzy przekazują Twoje zlecenie do większych uczestników rynku, którzy posiadają o wiele większą płynność i w ogóle nie interesują się zleceniem, jakie złożyłeś. W takich przypadkach broker zarabia praktycznie tylko na spreadach, co oznacza, że interes brokera jest zbieżny z Twoim interesem. Im więcej wygranych inwestycji tradera, tym więcej zawieranych transakcji, a tym samym broker osiąga większy zysk.

Co powinieneś zrobić?

Oczywiście, jeśli Twój broker regularnie uczestniczy w transakcjach na rynku, podobnie jak Ty (pełni rolę tzw. market maker), wcale nie musi to oznaczać, że Cię oszukuje. Jeżeli inwestujesz u brokera, który posiada licencję, z pewnością nie jesteś ofiarą oszusta. A jeśli inwestujesz u brokera posiadającego licencję NDD / ECN / STP z pewnością powinieneś szukać winowajcy gdzie indziej.

Niezależnie od tego, u jakiego brokera forex inwestujesz, najpierw powinieneś sprawdzić, co poszło nie tak: czy inwestowałeś w zgodzie ze swoim planem inwestycyjnym? Czy umiejętnie ustawiłeś swoje punkty stop-loss oraz poziom zamykania pozycji przy określonym zysku? Czy może próbowałeś wykonać jakąś nieracjonalną inwestycję?

Bardzo ważne jest to, aby najpierw sprawdzić swoje poczynania. Skarżenie się znajomym lub innym inwestorom na forum może pomóc obniżyć ciśnienie, ale nie sprawi, że odzyskasz pieniądze. Przeanalizowanie inwestycji oraz znalezienie błędów, a następnie wyciągnięcie z nich wniosków z pewnością pomoże Ci zarobić trochę pieniędzy w następnych inwestycjach.

Czytaj także: